بازیکنان منچستر یونایتدترنسفر تحلیلنقل و انتقالات منچستر یونایتد

پایان عصر دیو سیو در یونایتد؟! چه کسی در فصل آینده سنگربان شماره 1 شیاطین سرخ خواهد بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

🔰علیرغم انجام سیوهای کلیدی در طول فصل و برنده شدن جایزه دستکش طلایی لیگ برتر، جایگاه داوید دخیا در ترکیب اصلی بارها مورد سوال قرار گرفته است، که دلیل اصلی آن ضعف این بازیکن در بازی با توپ و سوییپ کردن فضای خالی پشت خط دفاع است.

🔹️در نتیجه، دروازه بانان زیادی با انتقال به نیمه قرمز شهر منچستر در این تابستان لینک شده‌اند و دو نام برجسته عبارتند از دیوگو کاستا از پورتو و داوید رایا از برنتفورد.

🔹️تغییراتی که تن هاگ در منچستریونایتد در دوران مسئولیت جدید خود ایجاد کرده است، به خوبی قابل مشاهده است. آنچه که احتمالاً با گذشت زمان و با طولانی‌تر شدن مدت زمان حضور تن هاگ در تیم شاهد خواهیم بود، تغییر جایگیری بازیکنان منچستریونایتد در زمین است، به‌ویژه اینکه آنها چه میزان بالا بازی کنند.

🔹️در آژاکس، تیم تن هاگ معمولاً عمل بازی سازی خود را بالاتر از سایر تیم‌ها در زمین شروع می‌کرد، که این کار با محدود کردن فاصله تا دروازه حریف، سبب میشود تا هم تیمی‌ها نزدیک‌تر به هم قرار گیرند و همچنین در صورت از دست دادن توپ، بازپس‌گیری آن را آسان‌تر می‌کند.

🔹️داشتن یک دروازه بان همانند آندره اونانا ( نام دیگری که به انتقال به یونایتد پیوند خورده است، اگرچه نه چندان زیاد) به تیم‌ وی اجازه می‌داد تا بالاتر بازی کنند. خصوصیتی که دخیا در مقایسه با کاستا و رایا اصلا از آن برخوردار نیست.

🔹️از آغاز فصل 2021-2022، رایا 38 اقدام به سوییپ را در لیگ برتر انجام داده است که همه آنها موفقیت آمیز بوده است و تنها پنج بازیکن دیگر در طول آن دوره، عملکرد بهتری نسبت به وی داشته اند. این بازیکن اسپانیایی خطر را به خوبی پیش‌بینی می‌کند و با قاطعیت برای قطع توپ ها یا تحت فشار گذاشتن بازیکنان از دروازه بیرون می آید و به مدافعان جلویی اعتماد به نفس می‌دهد تا در زمین بالاتر بازی کنند.

🔹️در مقایسه با 19 سوییپ ثبت شده توسط دخیا در یک بازه زمانی مشابه، شماره یک فعلی برنتفورد که هنوز قرارداد جدیدی با این باشگاه امضا نکرده است، در این زمینه عالی است و در آمار سوییپ در رتبه ششم در میان دروازه بانان لیگ برتر قرار دارد در حالی که دخیا در رده 16 قرار دارد.

🔹️اگر به دیگو کاستا نیز به‌عنوان یک دروازه‌بان سوییپر نگاه کنیم، می بینیم بسیار خوب عمل کرده است، و تقریبا با رایا در بازی‌های لیگ در این فصل برابری می‌کند، در حالی که تنها پنج دروازه‌بان در شش لیگ برتر یوفا در این فصل عملکرد بهتری نسبت به او در زمینه سوییپ دارند. او همچنین یکی از برترین دروازه بانان لیگ قهرمانان اروپا در چنین اقداماتی است و از شروع فصل گذشته 9 سوییپ موفق در این رقابت ها داشته است (فقط 2 تا کمتر نسبت به نفر اول).

🔹️کاستا در این فصل لیگ پرتغال 18 سوییپ و رایا 20 سوییپ در این فصل لیگ برتر انگلیس داشته اند که این یعنی هر دوی آنها بیش از دو برابر دخیا در اعمال سوییپینگ شرکت داشته اند.

🔹️در این فصل از لیگ قهرمانان اروپا کاستا نمایش بسیار عالی از خود نشان داد، که در زمان حضور پورتو در رقابت‌ها، قبل از حذف توسط اینتر میلان در مرحله یک شانزدهم نهایی، به شدت به او اتکا می کردند.

🔹️ با اینکه کاستا و تیمش حذف زودهنگامی را تجربه کردند اما این دروازه بان در جمع سه دروازه بان برتر رقابت های فصل 2022-23 لیگ قهرمانان اروپا از نظر تعداد پاس(334)، تعداد پاس صحیح (235) و همچنین تعداد پاس های بلند صحیح (184) را داشته است. با توانایی او در شناسایی بازیکنان تیم در زمانی که می خواهید از پرس تیم حریفان جلوگیری کنید یا حملات را سریعتر شروع کنید کار بسیار آسان تر خواهد شد.

🔹️ چیزی که به همان اندازه چشمگیر است، درگیری و نقش این بازیکن پرتغالی در بازیسازی در طول بازی است، که به او سپرده شده است تا در بازی آزادانه توپ را دریافت کند و از آن بهره ببرد، به عنوان مثال پاس گل به گالنو در بازی برابر بایر لورکوزن در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اشاره کرد.

🔹️ از بین تمامی دروازه بانانی که در این فصل لیگ قهرمانان اروپا بازی کردند، کاستا از نظر تعداد مرتبه ی باز کردن بازی منحصر به فرد نشان داده و نقش بسزایی را ایفا کرده است و در رده سوم جدول رده بندی قرار دارد (280 مرتبه) و اونانا که مربی سابقش تن هاگ بوده است در رده اول رده بندی قرار دارد (351).

🔹️تنها 8 دروازه‌بان در بین شش لیگ‌ برتر اروپا نقش بیشتری نسبت به کاستا در پورتو (43) در بازیسازی ای که در نهایت منجر به شوت‌ می‌شود عملکرد بهتری داشتند. دخیا (41) نیز در رده بندی دروازه بانان لیگ برتر در رده سوم قرار دارد. همچنین رایا در رده نهم لیگ برتر انگلیس با 27 بازیسازی موثر در شوتزنی قرار دارد که با توجه به فلسفه بازی برنتفورد مبتنی بر توپ های بلند قابل پیش‌بینی است.

🔹️ شایان ذکر است که منچستریونایتد در لیگ در این فصل در رتبه ششم بالاترین مالکیت توپ قرار دارد(53.7٪)، در مقایسه با برنتفورد که با میانگین 43.3٪ در رتبه شانزدهم است، نقشی را که رایا در غرب لندن ایفا می کند بسیار چشمگیرتر می کند

🔹️رایا چه در بازی باز و چه در شروع مجدد، در میان بهترین‌های لیگ در بازی با پا است و مانند کاستا، در آینده به گزینه‌ای قابل اتکا تبدیل می‌شود. او میتونه ابزار لازم برای تن هاگ برای اجرای سبک خود در فصل آینده و هم بعد از آن باشد.

🔹️دخیا اغلب وقتی مجبور می‌شود در جریان بازی یک پاس با ریسک بالا را از محوطه جریمه ارسال کند مضطرب به نظر می‌رسد، بنابراین جای تعجب نیست که آمار ضربات شروع مجدد او در لیگ برتر در این فصل(پاس کوتاه به یک مدافع در داخل محوطه یا پاس بلند به هم تیمی در نیمه زمین حریف (همانطور که در زیر مشاهده می شود) مطمئن‌تر از پاس های او در جریان بازی بوده است.

🔹️با این حال، با کاستا، شما دروازه‌بانی دارید که در ارسال پاس‌هایش راحت است (آنقدر که می‌تواند با پاس‌هایش مدافعان کناری یا هافبک‌های کناری را به خوبی صاحب توپ کند) چیزی که او در فصل جاری در پورتو در لیگ برتر پرتغال ثابت کرده است (در تصویر زیر نشان داده شده است).

🔹️با این حال، چیزی که هرگز نباید فراموش کرد این است که یک دروازه بان باید توانایی نگه داشتن توپ را داشته باشد. این مهارت باید همزمان با قدرت سیو آنها تقویت شود.

🔹️با مقایسه این سه تیم در وضعیت تیمشان در لیگ در این فصل، رایا و کاستا هر دو وضعیت بهتری از دخیا دارند. این در حالی است که یکی از آنها در لیگ برتر بازی نمی‌کند و دیگری در تیم بسیار ضعیف تری بازی می‌کند.

🔹️دیگو کاستا با جلوگیری از 6.5 گل (بر اساس کیفیت شوت هایی که با آن مواجه شده است) وی را در رتبه 24 میان دروازه بانان ده لیگ معتبر اروپایی قرار می‌دهد. در حالی که این مورد برای داوید رایا 5.8 است. این در حالی است که کاستا در این فصل لیگ قهرمانان موفق به مهار سه پنالتی شده است!

🔹️این واقعیت که دخیا بسیار بیشتر از یک دروازه بان معمولی گل دریافت کرده است (0.5- جلوگیری از گل)، با توجه به کیفیت شوت های زده شده، قطعا حکم اعدام برای این دروازه بان اسپانیایی نیست، اما شاید نشان دهنده این باشد که او دیگر آن دروازه بان ماهر در مهار شوت ها نیست.

🔹️حتی دخیا در مقایسهٔ بیرون آمدن از دروازه برای دفع توپ نیز از بقیه عقب است. البته که او هیچگاه در این مورد موفق نبود و فقط به رفلکس ها و سیو های نمایشی تکیه می‌کرد. رایا و کاستا نیز مطمئنا تنها افرادی نیستند که به این تیم لینک شده اند.

🔹️از اونانا از اینتر نام برده شده که چهره ای آشنا برای اریک تن هاگ است. اگرچه او به تازگی به اینتر پیوسته است. جاستین بیجلو از فاینورد هم لینک شده است اگرچه نگرانی هایی نسبت به تناسب اندام او وجود دارد. بارت وربروگن نیز از اندرلخت لینک شده است.

🔹️منچستر یونایتد حتی دین هندرسون را نیز در تیم خود دارد که البته هر روز شایعات پیوستن دائمی این دروازه بان به ناتینگهام فارست بیشتر می شود.

  • 🔹️در حقیقت اگر منچستریونایتد و اریک تن هاگ به دنبال جانشین برای دخیا باشند، کاستا و رایا بهترین جانشینان هستند. البته که خرید دروازه بان برنتفورد مقرون به صرفه تر است زیرا تنها یکسال از قرارداد او باقی مانده است. کاستا نیز با وجود اینکه تنها 23 سال دارد، دروازه بان تیم ملی پرتغال است و برای دیدگاه بلند مدت سنگربان بهتری خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا